Coraz więcej osób, których motocykle uległy wypadkowi, korzysta z możliwości wynajęcia pojazdu zastępczego z OC sprawcy. Towarzystwa ubezpieczeniowe, przy spełnieniu kilku warunków przez poszkodowanego, mają obowiązek zwrócić mu koszty najmu pojazdu, dopóki jego motocykl nie wróci z warsztatu. Nie ma przy tym znaczenia, czy wynajętego jednośladu będzie on używał w tym czasie do celów służbowych, czy prywatnych. Jakie to rozwiązanie ma zalety?
Całkowita likwidacja szkody
Przede wszystkim poszkodowany nie musi zmieniać swoich planów związanych z użytkowaniem motocykla. To oznacza, że zamiast stać w korkach w samochodzie, dalej może codziennie dojeżdżać do pracy jednośladem. Nie musi też rezygnować z planowanej na weekend wycieczki za miasto, czy zlotu motocyklistów swojego klubu. W wielu przypadkach, gdyby poszkodowany musiał zmienić motocykl na czas naprawy na samochód, ponosiłby też wyższe koszty eksploatacyjne, np. za paliwo. Wynajem motocykla to rozwiązanie, które nie wpłynie na jego budżet.
Inny model motocykla
Wynajem motocykla z OC sprawcy ograniczony jest kilkoma zastrzeżeniami. Najważniejsze jest to, że wypożyczony motocykl nie może być wyższej klasy, niż ten, który uległ uszkodzeniu. Nie oznacza to jednak, że nie możemy wynająć innego, interesującego nas modelu – byleby był tej samej klasy. Niefortunne zdarzenie może więc skutkować okazją do przetestowania sprzętu konkurencji.
Minimum formalności
Z wynajmu z OC sprawcy warto skorzystać też dlatego, że procedury są naprawdę proste, a my nie musimy się już o nic martwić. Cały proces odbywa się bezgotówkowo, wystarczy przedstawić oświadczenie o winie podpisane przez sprawcę i ważne prawo jazdy. To zazwyczaj zajmuje mniej czasu, niż gdybyśmy codziennie mieli szukać pod pracą miejsca parkingowego dla naszego auta, lub też codziennie kupować bilet i poruszać się po mieście komunikacją zbiorową. Wizyta w firmie wynajmującej motocykle z OC sprawcy jest w zasadzie jedynym, co musimy zrobić, by odzyskać komfort życia sprzed uszkodzenia naszego jednośladu.