Parkowanie motocykla w dużych miastach jest łatwiejsze niż samochodu, co wynika przede wszystkim ze znacznie mniejszych gabarytów pojazdu. Jednak motocykliści również muszą przestrzegać kilku zasad, dostosowywać się do znaków drogowych, a także pamiętać o odpowiedniej technice parkowania.
Gdzie można zaparkować motocyklem?
Motocykl w polskim prawie traktowany jest jak pojazd samochodowy, zatem motocyklistów obowiązują takie same zasady parkowania co kierowców aut. Niestety ta zasada nie zawsze jest respektowana. Dotyczy to przede wszystkim parkowania na chodnikach. Zgodnie z art. 47 pkt 2 Ustawy prawo o ruchu drogowym możliwe jest zatrzymanie lub postój na chodniku przy krawędzi jezdni całego motocykla, jednak pojazd nie może utrudniać ruchu pieszym, a szerokość pozostawionej wolnej przestrzeni na chodniku nie może być mniejsza niż 1,5 metra (ust. 1 pkt 2 ww. Ustawy).
Przepis ten jasno wskazuje, że motocykl może być zaparkowany na chodniku, jednak przy krawędzi jezdni. Niedopuszczalna jest dość częsta praktyka parkowania przy ścianie budynku, np. pod balkonami. Niestety wielu motocyklistów tak parkuje, chcąc ochronić jednoślad przed opadami deszczu czy ochronić go przed ewentualnym przewróceniem przez nieostrożnie parkującego kierowcę. Takie zachowanie może skutkować otrzymaniem mandatu. Przestrzeganie obowiązujących przepisów oraz respektowanie znaków drogowych to konieczność, jeśli decydujesz się na wynajem motocykla.
Motocykliści muszą też zwrócić uwagę na to, czy w danym miejscu nie znajdują się znaki zabraniające parkowania na chodniku. Należy też uważać, aby motocykl nie utrudniał innym kierowcom wjazdu lub dostępu do ich pojazdów. Oczywiście Kodeks drogowy zakazuje motocyklistom parkowania w takich miejscach jak m.in. tunele, wiadukty, mosty, przejścia dla pieszych, okolice skrzyżowań, część jezdni z linią ciągłą itd.
Istotna jest też kwestia parkowania motocyklami w strefie płatnego parkowania. W niektórych miastach jest to bezpłatne. W innych konieczne jest uiszczenie stosownej opłaty. Należy przy tym dodać, że kierujący motocyklem ma obowiązek stosowania się do tabliczek T30, które wskazują, w jaki sposób pojazd ma być pozostawiony na chodniku lub na jezdni. Budzą one jednak pewne wątpliwości, ponieważ tabliczka T30i nakazuje pozostawienie pojazdu na jezdni wzdłuż krawężnika, a przecież zdecydowana większość motocykli jest na tyle krótkich, że spokojnie można je zaparkować prostopadle — co stanowi znaczną oszczędność miejsca. Z kolei zgodnie z tabliczką T30h należy pozostawić samochód częściowo na jezdni a częściowo na chodniku. W przypadku motocykli można uznać, że jednoślad może być zaparkowany albo na chodniku, albo na jezdni, jednak zawsze równolegle do krawędzi jezdni.
Nie zawsze legalne jest parkowanie motocyklem między słupkami. W tym przypadku należy dostosowywać się do oznakowania w danym terenie lub innych przepisów, które mogą zakazywać parkowania w takich miejscach.